Акне през пубертета
Пубертетът е период от живота, когато под влиянието на хормони се появяват вторични полови белези и при двата пола. Една от тези характеристики е повишената вътрешна и външна секреция. В резултат на този процес, кожата започва да произвежда повече мазнини и особено при хората, които са генетично предразположени, подобрената работа на тези мастни жлези е придружена от образуването на черни точки и гнойни пъпки. При някои хора акнето е по-силно изразено, отколкото при други и ако не се вземат мерки, много често се случва след отминаване на пубертета да останат грозни белези и вдлъбнатини по повърхността на кожата.
В зависимост от вида и тежестта на състоянието, при едни се образуват само пъпки и черни точки, докато при други – кисти и пустули. Най-тежката форма на акне се характеризира с нодули, болезнени гнойни пъпки, които могат да повлияят на цялата повърхност на лицето и гърба.
Най-засегнати през пубертета са момчета поради високото ниво на тестостерон. Тестостеронът е хормон, който води до увеличаване на секрецията по кожата и косата, и по тази причина по-голям е процентът на момчетата с акне, отколкото на момичетата. В допълнение към генетичната предразположеност, при момичета анормалните нива на хормоните могат да бъдат от решаващо значение за появата на една пъпка. Като например, при нормален и редовен менструален цикъл, за по-голяма част от момичетата, акнето изчезва.
Акне и хранене
Неправилното хранене, бързата храна и твърде многото сладкиши могат да предизвикат влошаване на състоянието на кожата, но не могат да бъдат причина за появата на акне. Тези храни увеличават нивото на инсулин в кръвта, който действа като мъжки хормон и прави кожата мазна и склонна към пустули. Плодовете и другите естествени захари не влияят върху появата на пъпки. Някои изследвания показват, че големи количества мляко или млечни продукти могат да влошат формата и размера на акнето. Това е така, тъй като се твърди, че в млечните продукти има високо съдържание на хормони, затова, повече от три чаши мляко на ден не се препоръчва на хора, страдащи от акне.
Акне и стрес
Голяма част от подрастващите отбелязват, че в стресови ситуации се появяват нови промени по кожата. Възможна е поява на пъпки по лицето, шията и гърба. Причината за това са хормоните на надбъбречната жлеза, която се увеличава, когато тялото е изложено на стрес. За организма има андрогенен ефект (т.е. влияние на мъжки хормони).
Коментари
Все още няма коментар.