Бръчки (Част I)
Бръчки…. философите ги смятат за справедлив печат на времето, а психолозите могат да определят по тях вашия характер или дори начин на живот. Бръчките по лицето на мъжа му добавят мъдрост и авторитет (в разумни граници разбира се), докато при жените те никога не изглеждат привлекателни, без значение възрастта.
Хората водят война с бръчките вече няколко столетия. На мястото на нестандартните техники, използвани от нашите прабаби дойде ред и на постиженията на съвременната наука. Сега, в допълнение към пластичната хирургия, козметиците имат на разположение достатъчен брой неинвазивни методи, които почти напълно да изгладят нежеланите бръчки.
Видове бръчки
Козметиците класифицират бръчките според дълбочина и причина за възникване.
По дълбочина:
Повърхностни „епидермални“ бръчки, влияещи върху повърхностния слой на кожата – епидермиса. Това са фини бръчки, които най-често се образуват в зоната около очите. Най-честата причина за появата им е дехидратация на кожата. Друг фактор, който също допринася е удебеляване на роговия слой на кожата, причинено от забавянето в процеса на ексфолиация на кожата и честота на обновяване на кожните клетки.
Средно-дълбоки „дермални“ бръчки, засягащи средния слой на кожата – дермата. Те са резултат от по-нататъшното развитие и задълбочаване на повърхностните бръчки. Външният им вид се дължи най-вече на щетите, причинени от свободните радикали.
Дълбоки бръчки – те не засягат напълно всички слоеве на кожата, а за образуването им играе важна роля подкожната мастна тъкан. Първите бръчки се появяват в естествените гънки на кожата, например – назолабиалните бръчки в зоната около устата. Основна причина за появата им са лицевите тъкани – поради влиянието на гравитацията отслабва мускулния тонус. Предразположението към образуване на бръчки в определена област е генетично определено и зависи от индивидуалните особености на лицето. Въпреки това, степента на тяхното проявление зависи от въздействието на същите негативни фактори, които влияят при повърхностните и средно-дълбоки бръчки.
По причина на възникване:
Мимически бръчки по лицето – образуват се най-вече поради постоянното отпускане на лицевите мускули. Изражението на лицето е отражение на нашите емоции. Мимическите мускули произвеждат движение на лицето на всеки човек, което му придава характерно изражение. Например, много от нас имат навика често да повдигат вежди, да намръщат чело, да присвият очи и т.н. Хората с такива навици редовно и най-често несъзнаелно правят гримаси, без да ги забелязват. В тези области, където има такова увеличение на мускулната активност се образуват бръчки и трябва да се вземат мерки колкото се може по-отрано. Първите мимически бръчки се появяват обикновено на челото, а по-късно и на външните ъгли на очите. Около 30-годишна възраст, всеки от нас има поне една мимическа бръчка на лицето си.
Статични бръчки – образуват се вследствие на възраст, гравитация. Те обикновено се появяват след 40-годишна възраст. За разлика от мимическите, статичните бръчки възникнат независимо от работата на лицевите мускули. Техният външен вид се дължи на естествения процес на стареене, както и от „изкуствения“, причинен от последиците от тютюнопушенето, ултравиолетовите лъчи и други негативни фактори на околната среда. Със стареенето на кожата се забавя притока на кръв до клетките, намалява се колагена, еластина и хиалуроновата киселина, което води до нейното отпускане и загуба на тонус.
Комбинирани бръчки – смесица от мимически и статични бръчки.
Коментари
Все още няма коментар.